اهمیت روانشناسی رنگ ها در طراحی وب سایت

استفاده از هارمونی رنگها در طراحی وب سایت


فرقی ندارد که در چه مرحله ای از طراحی و یا بازسازی یک وب سایت باشید. زمانی که شروع به ایجاد یک کسب و کار جدید می کنید و یا تصمیم دارید وب سایت قدیمی خود را بازسازی نمایید انتخاب رنگ مناسب می تواند بسیار بر پیشرفت کار شما موثر واقع شود. با یک انتخاب رنگ مناسب می توانید به مشتریان خود پیامی از کیفیت خدمات و محصولات خود را منتقل نمایید. اگر مطالب شما بازدید کنندگان زیادی را ندارد می توان یکی از دلایل ان را عدم دیزاین و رنگ مناسب نام برد. چرا که اکثر افراد به سمت سایت هایی جذب می شوند که از هویت بصری بسیار بالایی برخوردار باشند. پس به همین دلیل شما نمی توانید اهمیت استفاده از رنگ مناسب را در حرفه خود نادیده بگیرید.

استفاده از روانشناسی رنگ ها در طراحی وبسایت

استفاده از رنگ های جذاب از نگاه روانشناسان

استفاده ار یک رنگ مناسب برای یک وبسایت صرفا بر اساس سلیقه افراد انتخاب نمی شود بلکه یک رنگ باید نام تجاری یا همان برند کسب و کار و تجارت شما را تقویت کند و استحکام ببخشد. استفاده از رنگ های متفاوت و متضاد و یا خنثی در کنار هم نوعی هنر است و به نوعی دانش نیز محسوب می شود. با تجسم اینکه استفاده از رنگ های مختلف در کنار یکدیگر چگونه کار میکند و چگونه پیام برند را منتقل می کند و با دانستن اینکه رنگ های خاص نماد چه چیزهایی هستند و با علم به اینکه مشتری با دیدن آنها چه احساس و عاطفه ای را دارد می توانید به یک ترکیب رنگ مورد نظر برای طراحی وب سایت و نیزبا استفاده از اصول رنگ بندی در طراحی سایت خود برسید.

شخصی که طراحی وب سایت را انجام می دهد باید با روانشناسی رنگها در طراحی وبسایت و رنگ شناسی در طراحی سایت آشنایی کامل داشته باشند.
در اینجا به نقش رنگ در طراحی سایت و استفاده از رنگ های پرکاربرد  در طراحی وب سایت و معنا و مفهوم هر کدام را گردآوری کرده ایم : 
رنگ زرد : سرزندگی و شادابی. از این رنگ معمولا برای جلب توجه استفاده می شود.
رنگ قرمز: پرانرژی، افزایش دهنده ضربان قلب، ایجاد فوریت برای انجام کار، معمولا از این رنگ برای حراجی های کلی دیده می شود.
رنگ آبی: ایجاد احساس امنیت و صداقت. از این رنگ معمولا در بانک ها و تجارت ها استفاده می شود.
رنگ سبز: رنگی همراه با ثروتمندان، رنگی راحت جهت پردازش توسط چشم، از این رنگ جهت آرامش در فروشگاه ها استفاده می شود.
رنگ صورتی : رنگی رمانتیک و زنانه، از این رنگ جهت محصولات زنانه و دختران جوان استفاده می شود.
رنگ مشکی: رنگی براق و قدرتمند، از این رنگ در بازار جهت محصولات لوکس استفاده می شود.
رنگ بنفش: تسکین دهنده و آرامش دهنده، از این رنگ معمولا در محصولات زیبایی و جوانسازی استفاده می شود.

با استفاده  از رنگ ها می توان به ایجاد ایده ها، بیان پیغام ها، ایجاد علاقه و نیز جرقه احساسات اشاره کرد. جرقه روشن و زرق و برق دار معمولا سبب ایجاد حالتی شاد و نیز مثبت می شوند و این در حالی ست که رنگ های تیره به سمت مقابل تمایل دارند. در علم روانشناسی رنگ ها از رنگ ها گرم به منظور تکیه بر نمایش خوش بینی، شور و شوق، هیجان و خلاقیت دارند و نیز در مقابل استفاده از رنگ های سرد بر نماد صلح، آرامش ، سازگاری و هماهنگی اشاره دارد.