وب دایرکتوری چیست

وب دایرکتوری چیست

وب دایرکتوری به وب سایت هایی گفته می شود که به عنوان مرجع و با دسته بندی های مشخص در فضای اینترنت وجود دارند. ثبت لینک وب سایت در این وب دایرکتوری ها می تواند به دو روش دستی و اتوماتیک انجام شود. روش دستی مطمئن تر است چرا که روش اتوماتیک این امکان وجود دارد که وب سایت را در دسته بندی نامناسبی قرار دهد.

 

تاثیر ثبت سایت در وب دایرکتوری بر بهینه سازی وب سایت

یکی از مهمترین آیتم ها در ثبت وب سایت در دایرکتوری ها انتخاب مناسب است. باید دقت کنید که ثبت وب سایت در دایرکتوری ها زمانی می تواند روش مفید و موثری برا ی ثبت لینک وب سایت شما باشد که دسته بندی موضوعی درستی داشته باشید. برخی از دایرکتوری های بزرگ و معتبر که در سرتاسر وب مشخص شده است می تواند Yahoo , Dmoz باشد که هنوز که هنوز است می تواند تاثیر خوبی بر سئو سایت داشته باشد. استفاده از این دایرکتوری ها و ثبت سایت در آنها بسیار با اهمیت است چرا که بک لینک گرفتن از این وب سایت ها کار ساده ای نیست و زمانی که وب سایت شما در این دایرکتوری ها ثبت شد اعتبار زیادی را به سمت سایت شما روانه می کند.

چگونه می توانیم کیفیت وب دایرکتوری ها را تشخیص دهیم؟

قبل از اینکه وب سایت خود را در وب دایرکتوری ها ثبت نمایید رعایت چند مورد ضروری است

1.داشتن ظاهر مناسب در نگاه اول

در بیشتر موارد می توان در یک نگاه به کیفیت وب سایت و بالا بودن کیفیت مطالب وب سایت پی برد. بنابراین ظاهر وب سایت و کیفیت آن می تواند کمک زیادی به مدیران وب سایت ها در ثبت وب دایرکتوری ها نماید.

2.ایندکس شدن وب سایت مد نظر توسط گوگل

پس از اینکه ظاهر وب سایت را بررسی نمودید باید باید دقت نمایید که سایت مذکور در نتایج گوگل ظاهر می شود و به عنوان اسپم در نظر گوگل شناخته نشده است. پس اگر به این نتیجه رسیدید که وب سایت موجود یک اسپم از سمت گوگل شناخته شده است نمیتواند مرجع مناسبی برای ثبت سایت شما در آن باشد. بهترین کار برای مشخص شدن اسپم بودن یا نبودن وب سایت توسط گوگل میتواند استفاده از عملگر :Site باشد. در صورتیکه وب سایت مورد نظر حتی با صفحه اصلی بالا نیامد و مشخص نشد که چه تعداد ایندکس توسط گوگل دارد سایت به عنوان یک سایت اسپم شناخته می شود.

  • عنوان صفحه اصلی وب سایت را در گوگل جستجو نمایید. در صورت عدم نمایش صفحه اصلی وب سایت در صفحه اول می توان به این نتیجه رسید که وب سایت مورد نظر توسط گوگل جریمه شده است.

نکته مهم : امکان دارد که وب سایت صفحات ایندکس شده داشته باشد اما توسط گوگل نیز جریمه شده باشد. در این صورت هر دو گزینه بالا را برای وب دایرکتوری مورد نظر چک نمایید.

3. داشتن ارتباط موضوعی

برخی از وب دایرکتوری ها در زمینه مشخصی فعالیت دارند و یا اینکه در زمینه مد نظر شما فعالیت ندارند. مشخص شدن این موضوع و ثبت وب سایت در وب دایرکتوری هایی که ارتباط موضوعی دارند تاثیر بیشتری بر ارزش بک لینک شما خواهند داشت.

4. وب دایرکتوری مورد نظر باید مدام به روز رسانی شود

وب دایرکتوری هایی که به طور مداوم و مستمر به روز رسانی می شوند با ارزش تر هستند. شما می تواند وب سایت مورد نظر خود را در روزهای مختلف مورد بررسی قرار دهید و مطمئن شوید که در روزهای مختلف به روزرسانی های مستمر خواهد داشت. می توانید حتی به این نکته توجه نمایید که تاریخ انتشار مطالب به روز باشد.

5- بازبینی و تایید

بازبینی وب سایت و در نهایت تایید وب دایرکتوری از معیارهای مهم بر دایرکتوری هایی ست که ثبت می شوند. اگر وب سایت شما به سرعت و بدون نظارت در وب دایرکتوری ثبت و در اختیار شما قرار گرفت این احتمال وجود دارد سایت مناسبی را برای ثبت لینک خود انتخاب نکرده اید. بررسی وب سایت های ثبت شده توسط انسان و همچنین تصمیم گیری جهت تایید یا عدم تایید لینک ها می تواند تاثیر بالایی بر حفظ کیفیت دایرکتوری داشته باشد.

6. لینک نوفالو

توجه به این نکته می تواند حائز اهمیت باشد که ثبت وب سایت در وب دایرکتوری تنها به قصد گرفتن بک لینک و بالا بردن پیج رنک انجام نمیگیرد. اگر امکان ثبت لینک وب سایت خود در یک وب سایت پربازدید اما با لینک نوفالو را دارید حتما از آن استفاده نمایید.