ضریب بازگشت چیست

ضریب بازگشت Bounce Rate چیست

ضریب بازگشت یا Bounce Rate به میزان حضور فعال یک کاربر در وب سایت شما و صفحه ای که باز کرده و پیش روی اوست گفته می شود. تحقیقات و تجزیه و تحلیل ها نشان می دهد که اکثر کاربران پس از مشاهده تنها یک صفحه از وب سایت از آن خارج می شوند. بررسی بر روی ضریب بازگشت نشان می دهد که کاربرانی که به وب سایت شما هدایت شده اند تا چه میزان با مطالب شما درگیر شده اند و آیا توانسته اند با سایت شما ارتباط برقرار کنند یا خیر؟ زمانی که شما بتوانید با کاربر از طریق ارائه مطالب ارتباط برقرار کرده و آنها را تشویق نمایید که از صفحات بیشتری بازدید نمایند توانسته اید آنها را مدت زمان بیشتری در وب سایت خود نگه دارید و در نتیجه ضریب بازدید سایت خود را پایین آورده اید. بررسی این نکته ضروری است که ضریب بازگشت یه وب سایت باید پایین باشد نه بالا.

ضریب بازگشت Bounce Rate چیست

ضریب بازگشت یا Bounce Rate از پارامترهای بسیار مهم در یک وب سایت و در بازاریابی دیجیتال است. معمولا مدیران سایت های موفق همواره در تلاش هستند که ضریب بازگشت وب سایت خود را کاهش دهند. برخی موارد باعث می شود که بر روی نرخ خروج افراد از سایت تاثیر بگذارید که در اینجا به بررسی مهمترین آنها می پردازیم:

1.پایین بودن گرافیک وب سایت

2.صفحات با سرعت پایین تری بارگزاری می شوند.

3.در صفحات وب سایت مطالب مفیدی وجود ندارد.

4.محتوای سایت به موقع به روز رسانی نمی شود.

توجه کنید که هر چقدر ضریب بازگشت وب سایت شما بیشتر باشد نشان می دهد که وب سایت شما از جذابیت پایین تری برخورداری است و مطالب مفید کمتری در وب سایت حضور دارد.

ضریب بازگشت با چه درصدی مطلوب است؟

در واقع در پاسخ به این سوال نمی توان عدد مشخصی را برای bounce rate مشخص کرد.اما می توان گفت که ضریب بازگشت 20-30 عالی است. یا بونس 60% را یک بانس متوسط مشخص می کنیم. به طور کلی نمی توان همه وب سایت ها را با هم مقایسه کرد. اما اینگونه که پیداست Bounce Rate بین 20-70 درصد یک نرخ بازگشت خوب می باشد. اما اگر این عدد بیشتر باشد مثلا 80 درصد باشد نمی توان این وب سایت را جز وب سایت های موفق دسته بندی کرد.
 

راه های موثر کاهش Bounce Rate

استفاده از ویدیو و کلیپهای مفید و مرتبط در پایین آوردن ضریب بازگشت می تواند موثر واقع شود. سعی در ساده نویسی مطالب داشته باشید. کاربر اگر مطالب شما را گنگ دریافت کند از وب سایت شما خارج می شود.

 وبلاگ

 ایجاد لینک های درون وب سایت (Juice Link)

 مطالب بلند گذاشتن

 عنوان و مطالب با هم همخوانی داشته باشند

راه های کاهش ضریب بازگشت - تاکتیک