علت بسته شدن گوگل پلاس

بعد از اینکه ایرادات امنیتی گوگل پلاس فاش شد، کمپانی گوگل در مهر ماه سال جاری اعلام کرد که این سرویس مجازی به فعالیت خود پایان می دهد و به صورت کامل بسته خواهد شد. با وجود اینکه محدودیت های بسیار زیادی در گوگل پلاس ایجاد شده است، به گفته کمپانی گوگل این سرویس تا فروردین سال 1398 کاملاً از کار می افتد. علت اصلی این تصمیم از سوی کمپانی، همانطور که بیان کردیم، اشکالات فنی بود که اطلاعات بیشتر از 500.000 کاربر را در معرض خطر قرار داده بود و به همین علت گوگل پلاس کاملاً بسته خواهد شد.

گوگل بیان کرده است که گوگل پلاس در حال حاضر مقدار کارکرد بسیار پایینی دارد، به صورتی که 90% ارتباطات مابین کاربران به کمتر از 5ثانیه رسیده است. گوگل قصد دارد تا این سرویس را جهت تسریع و سهولت ارتباطات مشتریان شرکت های خرید و فروش و دقیق تر برای ارتباط کارمندان و مشتریان همچنان زنده نگاه دارد.

بسته شدن گوگل پلاس

 

بسیاری از کارشناسان خبره دچار سردرگمی شده اند و گیج مانده اند چرا که با وجود افشای ناامنی سرورهای گوگل پلاس، گوگل تمرکز خود را بر روی شبکه های اجتماعی ایمن برای کمپانی ها گذاشته است! از نظر خیلی ها این امر حاصل سیاست بسیار ضعیف گوگل به شمار می رود.

گوگل تا قبل از این هم دچار مشکلات امنیتی شده بود، زمانی که مجله "وال استریت" در روزهای اولیه سال، به صورت کاملاً واضحی توضیح داد که به صورت خیلی راحت و آسان توسعه دهندگان طرف سوم (ثالث) می توانند ایمیل های موجود در جی میل را مشاهده نمایند و حتی آنالیز کنند. در آن زمان "سوزان فری"، مدیر ارشد قسمت امنیت کمپانی گوگل اعلام کرد که می بایست بررسی کنند و ببینند کدام یک از برنامه های کاربردیشان به جی میل آنها دسترسی دارد و در صورت مشاهده موارد مشکوک، دسترسی آن را مسدود خواهند کرد.

سال پیش گوگل اظهار کرد که دیگر اطلاعات ایمیل های شخصی را به دلایل تبلیغاتی، اسکن نخواهد کرد. البته این در حالی است که کمپانی گوگل همچنان می تواند فعالیت های بسیار زیادی را از جمله سابقه جستجو و دیگر فعالیت هایی که در کروم انجام می پذیرد را به شکل مستقیم اسکن و بررسی نماید.